Hřebčín
Viklan Kadov

spacer spacer

Chov shetland pony a shagya arabů 

spacer spacer
spacer spacer spacer spacer spacer
spacer
spacer
spacer spacve spacerChov Shetlandů v Kadově

Koním jsem se začala věnovat v roce 1986, kdy děda zakoupil polokrevnou klisnu Lízu, kterou používal jak v zápřeži tak pod sedlem.Později začala být klisna využívána k chovu a dala spoustu nádherných hříbat. Klisnu jsme jezdili zapouštět do ZH Písek a tak jsem se poprvé začala věnovat chovu. Poté co děda zemřel jsme byli nuceni chov zrušit, ale ke koním mě to neustále táhlo. Poníky jsem vždy vnímala jako polokoně / motorové myši/ a nikdy jsem se o ně opravdu nezajímala.
Když jsem dostudovala a založila zahradnictví v Kadově měla jsem malý výběh a jednoho dne do něj byl přivezen shetlandský hřebeček Cyrda. Dnes tento hřebeček působí pod jménem 932 ARCYR u p. Mušky v Hranicích u Aše. Tehdy ročnímu hřebečkovi bylo smutno a tak jsme k němu pořídili shetlandskou kobylku. A pak jsem zjistila, že shetlandi nejsou malé kousavé mrchy, ale miláčci, kterým můžeme bezmezně věřit a tak si mě svou povahou koupili. Dnes jsem rozšířila pastviny a chovu se věnuji pro zábavu. Mám stádo kvalitních chovných klisen, hříbata a hřebce. Na kadovských pastvinách se nyní prohání přes dvacet koní.

Původ Shetland pony

Zemí původu shetlandských pony jsou Shetlandské ostrovy. Tyto ostrovy tvoří 117 shetlandských ostrovů v rozloze cca 1.430 km2. Ostrovy leží mezi Severním mořem a Atlantickým oceánem jižně od Islandu. Na těchto ostrovech žije jenom asi 30.000 obyvatel, převážně rybářů a zemědělců.
Ostrovy jsou skalnaté porostlé mechem a jen velmi skromnou řídkou vegetací a travnatých ploch není mnoho. Také stromy a keře jsou vidět jen na místech chráněných proti větru.
Klimatické poměry Shetlandských ostrovů odpovídají jejich přímořské poloze. Jsou plně pod vlivem Golfského proudu. Vnitrozemí je ve výšce 40 - 100 metrů nad mořem. Nejvyšší bod je 450 metrů nad mořem. Průměrná teplota je 7°C a maximum v srpnu je 11°C, minimum pak 3,5°. Klima je velmi vlhké, neboť téměř každý den prší. Léta jsou velmi krátká a zimy mírné a bohaté na sníh.
Politicky patří Shetlandské ostrovy k Velké Británii. Ze stručného popisu země původu je patrné, že tyto drsné podmínky daly shetlandovi jeho tvrdost a nenáročnost. Proto těmto koním nejlépe vyhovuje chov na pastvinách, nevyžadují nákladné stáje, ale spíše lehké otevřené ustájení.

Použití a historie Shetlandů

Ve své domovině byli shetlandi nejprve používáni jako soumaři. Na specielních soumarských sedlech ve vacích přepravovali rašelinu, která byla používána pro zúrodňování políček. Rovněž byli používáni pro práci v zemědělství (orba, vláčení, přeprava sena…) Také byli nezbytnými pomocníky při nakupování. Každá rodina používala Shetlanda se soumarským sedlem i při cestě do města a odvoz nákupu (zásob).
Později začali angličtí podnikatelé nakupovat Shetlandy pro práci v dolech. Jejich malá výška a vysoká výkonnost byla pro anglické uhlobarony žádoucí. Jedním takovým uhlobaronem byl M. Londonderry, který poníky nejen využíval pro práci, ale založil i chov, jehož potomky jsou i Shetlandi chovaní v ČR.

Navštivte také naše stránky Zahradnictví u Viklanu

Webmaster Jan Frits Vegter © Marah webdesign